V současné době nabízím tyto rehabilitační metody, které lze případně kombinovat.
Reflexní terapie
Reflexologie (reflexní masáž plosky nohy, reflexní terapie) využívá masáže chodidla ve specifických bodech, aby tím stimulovala léčení v jiných částech těla. Bolest v bodu tlaku je považována za indikátor problému v tom orgánu, který je s bodem ve spojení, a masáž je obvykle prováděna tak dlouho, dokud bolest nepomine. Je považována za bezpečný a účinný způsob, jak nastolit tělesnou rovnováhu. Pomáhá uvolňovat a podporuje samovolné hojivé procesy jednotlivých částí těla.
Měkké a mobilizační techniky
Měkké a mobilizační techniky páteře a periferních kloubů jsou jednou z nejvíce používaných technik pro léčení bolestivých myofasciálních spoušťových bodů, což jsou přesně lokalizovaná, citlivá místa ve stažených kosterních svalech. Používá se pro uvolnění přetížených svalů, bolestivých spoušťových bodů ve svalech, fascií, úponů a šlachách a odstranění kloubních blokád. Jsou důležité při určení a ošetření téměř všech poruch pohybového systému člověka.
Trakce
Rehabilitační metoda využívající oddálení kloubních plošek, protažení kloubních pouzder a ligament, za současné svalové relaxace v okolí. Jedná se o šetrné metody využívající postizometrické relaxace (dechová cvičení) ke snížení nebo úplnému odstranění drobných blokád, ke snížení bolestí vzniklých zatuhlými svaly nebo jejich skřípnutím. Tato cvičení a protahování často pomáhají při bolestech páteře a to po celé délce, jak v oblasti krku, hrudníku, tak i beder. Terapeut provadí minimální nebolestivý pohyb v ose těla.
Baňkování
Je stará čínská metoda, používala se také ve starém Egyptě, Řecku, Indii, správy o baňkování jsou staré více než 5000 let. Baňkování se používá nejenom k ošetření pohybového aparátu, ale i jako podpůrná metoda při jiných problémech (dýchací, trávicí apod.) Pod pojmem baňkování si představíme přisátí skleněných baněk na určená místa (reflexní zóny, akupunkturní body) nebo se používají k masáži. Hematomy vzniklé při úrazu jsou zpravidla citlivé na bolest, ale hematomy vzniklé při baňkování většinou nebolí. Čínské pojetí baňkování popisuje efekt v regulaci toku krve a čchi, má napomáhat vytažení škodlivin (horko,vlhko,chlad, vítr).
Účinky baňkování
- dochází k většímu prokrvení, většímu okysličení a rychlejší regeneraci buňek
- zrychluje se metabolizmus v kůži, zlepšuje se činnost potních a mazových žláz, zvyšuje se přísun živin ke tkáním
- stimuluje se lymfatický i krevní oběh
- odstraňují se spazmy
- stimulace nervových zakončení
- stimulace vnitřních orgánů přes reflexní zóny
- masáže baňkou
V poslední době se rozšířilo po celém světě v masážních salónech, lázních apod. masáže baňkou, neboli pohyblivé baňkování. Dá se kombinovat s jinými terapiemi. V našich podmínkách se doporučuje baňkovat max. dvakrát týdně.
Masáže
Relaxační – regenerační masáž slouží k osvěžení a urychlení odstraňování únavy u zdravých osob. Její další význam je především preventivní, protože přispívá k lepší regeneraci svalového aparátu, brání zkracování svalů a zvyšuje jejich elasticitu. Tím předchází eventuálnímu poškození svalu vlivem jednostranného dlouhodobého zatěžování nebo jeho okamžitého přetížení.
Zdravotní masáž je procedura, která se používá při léčbě poúrazových stavů pohybového aparátu, při akutních i chronických bolestech páteře, kloubů a svalů. V důsledku řeší již vzniklé poškození organismu a je nezbytným doplňkem ostatních rehabilitačních metod.
Sportovní masáž má v podstatě stejnou funkci jako masáž relaxační. Dle tréninkové fáze, ve které se sportovec nachází, rozdělujeme na jednotlivé typy.
Masáže mají několik pozitivních účinků na Vaše tělo např.:
- Biochemický účinek – uvolnění vlásečnic což znamená, že dojde k prokrvení tkáně. Při masáži je zároveň zapojen lymfatický systém, kdy se odplavují nečistoty z těla.
- Reflexní účinek – ovládá příčně pruhované svalstvo přes centrální nervovou soustavu.
- Účinek stimulující – dochází ke zklidění napětí a uvolnění.
Těhotenské masáže
Těhotenství je krásné období v životě ženy, plné očekávání a těšení se na příchod nového človíčka. Ať už žena chodí do práce, či v době těhotenství zvolní svoje tempo a zůstane doma, mohou se v průběhu devíti měsíců objevit potíže s bolestí zad, nohou, klubů… Takové potíže jsou poměrně časté a vznikají v důsledku zvyšující se hmotnosti a změny těžiště těla i u maminek, které podobné potíže nikdy předtím neměly. K jejich zmírnění či úplnému odstranění může pomoci masáž.
Masáže těhotných se mohou provádět na masážním stole – maminka neleží na břiše, ale na boku a masíruje se vždy jedna půlka zad a potom druhá, další možností je provedení masáže na pohodlné židli nebo na měkkém gymnastickém míči či sedacím vaku, kdy si maminka sama najde vhodnou polohu pro masáž. Volbu polohy nechává, pokud je to možné, většina masérů na budoucí mamince, vždyť hlavně ona by se měla cítit pohodlně a příjemně.
Kineziotaping
Kineziotaping (kineziologické tejpování) je převratná a velice vyhledávaná technika v regeneraci i rehabilitaci. Svým velmi šetrným a jemným způsobem – narozdíl od tejpů fixačních – zvyšuje léčebné a ozdravné procesy a prodlužuje uvolňující účinek masáží cíleným zaměřením na problematické partie jak svalového, tak kosterního systému. Dnešní sportovní svět, včetně rehabilitačních a zdravotně regeneračních technik, se bez kineziotapingu již neobejde. Díky maximalnímu přilnutí tejpu, dochází k nadzvednutí kůže od postiženého místa a tím zvýšení ptůtoku krve, postižené místo se rychle vyčistí a zregeneruje.
Dnes se kineziotaping používá jako:
- Svalová technika. Svalová technika je nalepování elastických pásek s pružností odpovídající lidské kůži, kdy páska zvlní pokožku a tím umožní zvýšený trvalý průtok krve i lymfy. Prodlužuje se tak uvolnění svalů, účinek lymfodrenáží i masáží a aktivují se ozdravné procesy.
- Ligamentózní technika. Je to technika na stabilizaci jednotlivých vazů, přechodových částí páteře, akupunkturních bodů a trigerpointů.
- Fasciová technika. Tato technika normalizuje svalové napětí.
- Lymfatická technika. Lymfatická technika zamezuje opakované tvorbě lymfedémů. Zvýšením průtoku lymfy odvádí toxiny z povrchových tkání.
- Korekce jizev. Strečováním okrajů nebo místa, jizvy uvolňujeme a odstraňujeme tím jak jizvy přirostlé k podkoží, tak jizvy keloidní.
- Technika mechanické korekce. Odlehčením zlepšujeme postavení svalů, kloubů a kostí po úraze nebo při sportovním výkonu. Například při tenisu se tejpováním ramenního kloubu dosahuje nebývalé funkčnosti, pohyblivosti a odstranění akutních i chronických bolestí.
Uplatnění kineziotapingu:
- při bolestech páteře, kloubů, šlach a svalů
- při otoku
- prodlužuje účinky masáže, po celou dobu působení tejpu(1-7dní)
- vyrovnává nesprávné držení těla
- stabilizuje uvolněné blokády
- urychluje regeneraci po úraze
- zlepšuje průtok krve a lymfy
- pomáhá při syndromu karpalního tunelu, tenisového lokte
Dornova metoda
Dornova metoda je manipulativní terapie, díky které jsou klouby a obratle bezpečně vráceny do správné polohy. Dornova metoda se provádí přirozeným a volným pohybem. Předpokládá se aktivní účast ošetřovaného. Přestože je Dornova metoda šetrnou manuální terapií, může ošetřovaná osoba při napravování cítit bolest. Minimálně tři dny po ošetření je nutné se vyhýbat fyzické námaze, hlavně zvedání těžkých břemen a rotačním pohybům.
Indikace:
- nestejná délka dolních končetin
- skolióza
- bolesti zad, hlavy (migrény), kloubů
- bolesti, znecitlivění, mravenčení rukou nebo nohou
- střevní potíže (zácpa, průjem, špatná funkce střev)
- výrůstky na kloubech palce (haluxy) a na patách (ostruhy)
- poruchy plodnosti
- ischiatické bolesti
- křečové žíly, otoky dolních končetin
- vysoký krevní tlak